schedules and complete program. How to watch streaming events – OA Sport

Today Friday, April 8, a sports day awaits us. The intense weekend dedicated to engines begins: free practice for the Australian GP for F1, the USA GP for MotoGP, the Aragon GP for Superbike. The four tennis tournaments of the week continue (Lorenzo Musetti is expected in the quarter-finals in Marrakech), the second round for the Augusta Masters of golf.

Grand Cyclisme offers the fifth stage of the Tour of the Basque Country and the fourth of the Circuit de la Sarthe. Space for the Rhythmic Gymnastics and Sport Climbing World Cup, foreign football frenzy, to also watch the Men’s Curling World Cup, Rowing Aloja Memorial and much more.

Below is the complete calendar, the detailed program, all the times of the sporting events scheduled today Friday April 8 and the associated TV and streaming program.

SPORTS SCHEDULE ON TV TODAY (FRIDAY APRIL 8)

FRIDAY APRIL 8:

08.00 F1 – Australian GP Free Practice 2 (Live TV on Sky Sport Uno, Sky Sport F1; Live Stream on Sky Go, Now Tv)

09.00 SPORT CLIMBING (World Cup) – Women’s block, qualifications (live stream on IFSC YouTube channel)

09.05 RUGBY (Super Rugby) – Highlanders-Moana Pasifika (live TV on Sky Sport Arena; live stream on Sky Go, Now Tv)

09.30 PADEL – World Padel Tour (live TV on Sky Sport Tennis; live broadcast on Sky Go, Now Tv)

10.00 RHYTHMIC GYMNASTICS (World Cup) – Individual all-around, hoop and ball (Live TV/streaming not provided)

10:30 a.m. SNOOKER – World Cup, Qualifications (live streaming on Eurosport Player, Discovery +)

10:30 a.m. SUPERBIKE – Dutch GP Free Practice 1 (Live TV on Sky Sport MotoGP; Live Stream on Sky Go, Now Tv)

11.10 CYCLING – Circuit de la Sarthe, fourth stage: La Chapelle Saint Aubin-La Chapelle Saint Aubin (live TV / streaming is not planned)

12:00 p.m. BILLIARDS – World Billiard Championship (live broadcast on DAZN)

1:00 p.m. SAIL – Princesa Sofia Trophy (Live TV/streaming not planned)

13.00 TENNIS – ATP 250 Marrakech, quarter-finals (live TV on Supertennis; live broadcast on supertennis.tv). Musetti-Djere (fourth game from 1:00 p.m.)

1:20 p.m. CYCLING – Tour of the Basque Country, fifth stage: Zamudio-Mallabia (Live TV on Eurosport 1 from 3:30 p.m.; live streaming on Eurosport Player, Discovery +, Sky Go, Now Tv, DAZN from 3:30 p.m.)

14.00 GOLF – The Augusta Masters, Second Round (live stream on Golf Tv; live stream on Sky Sport Arena from 9:00 p.m.; live stream on Sky Go, Now Tv from 9:00 p.m.)

14.00 DARTS – WDF World Cup (Live TV on Eurosport 2; Live Stream on Eurosport Player, Discovery+, Sky Go, Now Tv, DAZN)

2:30 p.m. ROWING – Memorial D’Aloja, batteries (Live TV/streaming is not provided)

3:00 p.m. SUPERBIKE – Dutch GP Free Practice 2 (Live TV on Sky Sport Uno, Sky Sport MotoGP; Live Stream on Sky Go, Now Tv)

16.00 WOMEN’S BASKETBALL (Euroleague, semi-final) – Perfumerias Avenida-Sopron (live stream on FIBA ​​YouTube channel)

16.00 MOTO2 – US GP Free Practice 1 (Live TV on Sky Sport Uno, Sky Sport MotoGP; Live Stream on Sky Go, Now Tv)

16.00 SHORT TRACK – World Championships, qualifications: 500 meters, 1000 meters, 1500 meters (live broadcast on the ISU channel)

4:30 p.m. RHYTHMIC GYMNASTICS (World Cup) – Team all-around, 5 circles (Live TV/streaming is not provided)

4:30 p.m. SPORT CLIMBING (World Cup) – Men’s block, qualifying (live stream on IFSC YouTube channel)

4:55 p.m. MOTOGP – US GP Free Practice 1 (Live TV on Sky Sport Uno, Sky Sport MotoGP; Live Stream on Sky Go, Now Tv)

5:00 p.m. TENNIS – WTA 500 Charleston, first round (Live TV on Supertennis; live stream on supertennis.tv)

5:55 p.m. MOTO3 – US GP Free Practice 1 (Live TV on Sky Sport Uno, Sky Sport MotoGP; Live Stream on Sky Go, Now Tv)

6:00 p.m. CURLING – World Cup, day 18: Finland-USA (Live TV on Eurosport 2; live streaming on Eurosport Player, Discovery +, Sky Go, Now Tv, DAZN)

6:00 p.m. CURLING – World Cup, day 18: Norway-Italy, Canada-Scotland, Switzerland-Germany (live TV/streaming not planned)

6:00 p.m. VOLLEY (Italian Super Cup Serie A2) – Reggio Emilia-Bergamo (Live TV on Sky Sport Arena; Live broadcast on Sky Go, Now Tv, Volleyball World Tv)

6:30 p.m. BILLIARDS – World Billiard Championship (live broadcast on DAZN)

6:30 p.m. TENNIS – WTA Bogotà, quarter-finals (live TV / streaming not scheduled)

6:45 p.m. WATER POLO (Champions League) – Nov Beograd-Jadran (live streaming on LEN channel)

19.00 WOMEN’S BASKETBALL (Euroleague, semi-final) – USK Prague-Fenerbahce Istanbul (live stream on FIBA ​​YouTube channel)

19.00 WOMEN’S FOOTBALL (World Cup Qualifiers) – Italy-Lithuania (Live TV on RaiSport; Live broadcast on Rai Play)

19.00 BASKETBALL (Euroleague) – Fenerbahe-Panathinaikos (live stream on Eleven Sports)

19.00 WATER POLO (Champions League) – Two matches: Marseille-Steau Bucharest, Dubrovnik-Spandau (live streaming on the LEN channel)

19.10 RUGBY (Top-10) – Petrarca Padova-Colorno (live broadcast on RaiSportWeb; TV delayed on RaiSport from 9:00 p.m.)

7:30 p.m. WATER POLO (Champions League) – Ujbuda-Hannover (live broadcast on LEN channel)

20.00 DARTS – WDF World Cup (Live TV on Eurosport 1; Live Stream on Eurosport Player, Discovery+, Sky Go, Now Tv, DAZN)

20.00 WATER POLO (Champions League) – Red Star Belgrade-Pro Recco (Live TV on Sky Sport Uno; Live broadcast on Sky Go, Now Tv, LEN channel)

8:15 p.m. MOTO2 – US GP Free Practice 2 (Live TV on Sky Sport MotoGP; Live Stream on Sky Go, Now Tv)

8:30 p.m. FOOTBALL (German Bundesliga) – Stuttgart-Borussia Dortmund (live TV on Sky Sport Calcio; live stream on Sky Go, Now Tv)

8:45 p.m. BASKETBALL (Euroleague) – Real Madrid-Bayern Munich (live streaming on Eleven Sports)

9:00 p.m. FOOTBALL (French League 1) – Lorient-St. Etienne (live TV / streaming is not planned)

9:00 p.m. TENNIS – ATP 250 Houston, first round (Live TV on Supertennis; live stream on supertennis.tv)

9:00 p.m. FOOTBALL (English Premier League) – Newcastle-Wolverhampton (live TV on Sky Sport Football; live stream on Sky Go, Now Tv)

9:00 p.m. FOOTBALL (Spanish Liga) – Sevilla-Granada (live broadcast on DAZN)

9:00 p.m. BASKETBALL (Euroleague) – Munich-Alba Berlin (live broadcast on Eleven Sports)

9:00 p.m. BASKETBALL (Euroleague) – Red Star Belgrade-Anadolu Efes Istanbul (live TV on Sky Sport Action; live stream on Sky Go, Now Tv, Eleven Sports)

9:00 p.m. RUGBY (Champions Cup, Round of 16) – Connacht-Leinster (no live TV/streaming planned)

21.10 MOTOGP – US GP Free Practice 2 (Live TV on Sky Sport MotoGP; Live Stream on Sky Go, Now Tv)

22.10 MOTO3 – US GP Free Practice 2 (Live TV on Sky Sport MotoGP; Live Stream on Sky Go, Now Tv)

11:00 p.m. CURLING – World Cup, day nineteen: South Korea-Germany, Holland-Finland, Czech Republic-Denmark, Sweden-Norway (no live TV / streaming)

Photo: Lapresse

Add Comment