schedules and program. Where to watch streaming events – OA Sport

A Thursday, March 24 full of sporting events to follow with OA Sport. Spotlight on Montpellier ice cream for the World Figure Skating Championships where Daniel Grassl dreams of a podium.

In the afternoon, the pedal will be put forward. The Coppi & Bartali week takes the stage with the third scene, while the Tour of Catalonia with the fourth and the show will not fail.

Upon completion Euroleague basketball with Olimpia Milano and in the domain e the expected 2022 World Cup qualifiers with Roberto Mancini’s national team against Macedonia.

Italy-Macedonia today: schedule, where to see it on TV, program in the clear, probable formations

Below is the complete calendar, the detailed program, all the times of the sporting events scheduled today, Thursday March 24, the associated TV and streaming programming:

SPORTS SCHEDULE ON TV TODAY (THURSDAY MARCH 24)

00:00 Basketball, NBA: Charlotte Hornets-New York Knicks – No TV/streaming coverage.

12:00 a.m. Basketball, NBA: Detroit Pistons-Atlanta Hawks – No TV/streaming coverage.

12:00 a.m. Basketball, NBA: Indiana Pacers-Sacramento Kings – No TV/streaming coverage.

12:30 a.m. Basketball, NBA: Boston Celtics-Utah Jazz – No TV/streaming coverage.

12:30 a.m. Basketball, NBA: Memphis Grizzlies-Brooklyn Nets – No TV/streaming coverage.

12:30 a.m. Basketball, NBA: Miami Heat-Golden State Warriors – No TV/streaming coverage.

1:00 a.m. Basketball, NBA: Minnesota Timberwolves-Phoenix Suns – No TV/streaming coverage.

1:00 a.m. Basketball, NBA: Oklahoma City Thunder-Orlando Magic – No TV/streaming coverage.

1:30 a.m. Basketball, NBA: Dallas Mavericks-Houston Rockets – No TV/streaming coverage.

3:00 a.m. Basketball, NBA: Los Angeles Lakers-Philadelphia 76ers – No TV/streaming coverage.

3:00 a.m. Basketball, NBA: Portland Trail Blazers-San Antonio Spurs – No TV/streaming coverage.

03.00 Women’s Curling, World Cup: Italy-Turkey – – Live broadcast on the website of the competition’s television partner: https://the.recast.app/user/5pYk0?referrer=5pYk0.

08:00 Cross-country swimming, Len Cup: 10 km men/women – No TV/streaming coverage.

09.00 Freestyle, World Cup in Silvaplana (Switzerland): men’s slopestyle qualification – No TV/streaming coverage.

09:30 Billiards, European Series | Giraltar Open: First Round – Live TV on Eurosport2, live stream on Eurosport Player, Discovery+, SkyGo, NOW and DAZN.

10.00 a.m. Golf, Eurospena Tower | Qatar Masters: Day One – Live broadcast on Eurosport Player, Discovery+.

10.10 Football, Asian World Cup qualifiers: Australia-Japan – Onefootball live.

10:15 a.m. Snowboarding, EYOF 2022: slopestyle qualifications – No TV/streaming coverage.

11:00 a.m. Ski jumping, World Cup in Planica (Slovenia): HS240 qualifications – Deferred on Eurosport1 from 5:00 p.m., streaming on Eurosport Player, Discovery+, SkyGo, NOW and DAZN.

11 a.m. Figure skating, World Championships in Montpellier (France): Short individual men’s program – Live TV from 12 p.m. on Eurosport1 and from 1.25 p.m. on RaiSport, live streaming from 11 a.m. on Eurosport Player, Discovery +, from from 12:00 p.m. on Sky, NOW and DAZN and from 1:25 p.m. on RaiPlay.

12:00 p.m. Cross-country skiing, EYOF 2022: men’s and women’s sprint – No TV/streaming coverage.

12:00 Football, Asian World Cup qualifiers: South Korea-Iran – Onefootball live.

12.10 Cycling week, Coppi & Bartali: third stage – delayed TV from 6:50 p.m. on RaiSport, RaiPlay streaming.

1:00 p.m. Football, Asia World Cup Qualifiers: Lebanon-Syria – Onefootball live.

1:00 p.m. Football, Asia World Cup Qualifiers: Vietnam-Oman – Onefootball live.

13.05 Alpine Skiing, EYOF 2022: Team event – No TV/streaming coverage.

14.10 Freestyle, World Cup in Silvaplana (Switzerland): women’s slopestyle qualifications – No TV/streaming coverage.

15.00 Cycling, Bruges-De Panne: women’s test – Live broadcast on Eurosport Player, Discovery +.

3:00 p.m. Women’s Ice Hockey, EYOF 2022: Fifth Place Final – No TV/streaming coverage.

3:15 p.m. Cycling, Tour of Catalonia: fourth stage – Live TV on Eurosport1 from 4:00 p.m., live streaming from 3:15 p.m. on Eurosport Player, Discovery + and from 4:00 p.m. on SkyGo, NOW and DAZN.

3:30 p.m. Golf, WGC Match Play: Day Two – Live broadcast on Eurosport Player, Discovery +.

4:00 p.m. Football, Asia World Cup Qualifiers: China-Saudi Arabia – Onefootball live.

4:00 p.m. Tennis, Masters1000 Miami: First Round – Live TV on Sky Sport Tennis (205), Sky Sport Action (206), from 8:45 p.m. on Sky Sport Uno (201), live broadcast on SkyGo and NOW.
(Musetti vs Popyrin, 3rd match and start of the program from 4:00 p.m. Italian)

4:00 p.m. Tennis, WTA Miami: second round – live TV on Supertennis, live broadcast on supertennis.tv and Supertennix.
(Giorgi against Bronzetti, 3rd match and start of the program from 4:00 p.m. Italian time)

5:00 p.m. Football, 8 Nations Tournament: Italy-Germany under 20 – live TV on RaiSport, live broadcast on RaiPlay.

6:00 p.m. Football, Asia World Cup Qualifiers: Iraq-United Arab Emirates – Live broadcast on Onefootball.

6:00 p.m. Football, Nations League matches: Estonia-Cyprus – No TV/streaming coverage.

6:00 p.m. Football, Nations League matches: Moldova-Kazakhstan – No TV/streaming coverage.

6:30 p.m. Women’s Ice Hockey, EYOF 2022: Bronze Final – No TV/streaming coverage.

6:30 p.m. Basketball, Euroleague: Anadolu Efes-Olimpia Milano – Live TV on Sky Sport Uno (201), live broadcast on SkyGo, NOW and Eleven Sports.

6:15 p.m. Figure skating, World Championships in Montpellier (France): Free program for artistic couples – live TV on Eurosport1 and from 8:20 p.m. on RaiSport, live streaming on Eurosport Player, Discovery +, SkyGo, NOW and on DAZN, from 7:35 p.m. on RaiSport WEB1 and from 8:20 p.m. on RaiSport.

20.05 Basketball, Euroleague: Maccabi Tel Aviv-Real Madrid – Live TV on Sky Sport Arena (204), live broadcast on SkyGo, NOW and Eleven Sports.

8:45 p.m. Football, World Cup qualifiers: Italy-North Macedonia – live TV on Rai1, live broadcast on RaiPlay.

8:45 p.m. Football, World Cup qualifiers: Wales-Austria – No TV / streaming coverage.

8:45 p.m. Football, World Cup Playoffs: Portugal-Turkey – No TV/streaming coverage.

8:45 p.m. Football, World Cup qualifiers: Sweden-Czech Republic – No TV/streaming coverage.

LIVE LIVE OF THE WORLD ARTISTIC ROLLER CHAMPIONSHIPS AT 11:30 AM AND 7:08 PM

LIVE LIVE FROM COPPI & BARTALI TODAY’S STAGE

LIVE LIVE FROM TODAY’S STAGE OF THE TOUR OF CATALONIA

LIVE LIVE FROM EFES ISTANBUL-OLIMPIA MILAN FROM 6:30 PM (EUROLEGA BASKET)

LIVE LIVE FROM PORTUGAL-TURKEY FROM 8:45 PM

LIVE LIVE FROM ITALY-MACEDONIA FROM 8:45 PM

Photo: The Press

Add Comment